VI Liceum Ogólnokształcące
im. Gabriela Narutowicza
w Olsztynie

Biblioteka

Godziny Pracy

  • Poniedziałek: 800 -1515
  • Wtorek: 800 -1515
  • Środa: 800 -1515
  • Czwartek: 800 -1515
  • Piątek: 800 -1515

Regulamin Biblioteki

  1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
  2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
  3. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
  4. Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone materiały.
  5. Jednorazowo można wypożyczyć cztery książki lub czasopisma na okres czterech tygodni. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń, a także przedłużyć termin zwrotu wypożyczonych książek.
  6. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
  7. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki lub innych materiałów, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję, lub inną wskazaną przez bibliotekarza.
  8. Wszystkie wypożyczone materiały ( książki, czasopisma) powinny być zwrócone przed zakończeniem roku szkolnego.
  9.  Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.
  10. Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki, mogą być przyznawane nagrody na koniec roku szkolnego.

Regulamin Czytelni

  1. Czytelnia czynna jest w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
  2. Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
  3. Obowiązuje zakaz jedzenia i picia.
  4. Korzystanie z księgozbioru podręcznego jest możliwe za zgodą nauczyciela bibliotekarza.
  5.  Stanowisko komputerowe jest udostępniane jedynie pod opieką nauczyciela.
  6. Z Internetu można korzystać jedynie w celach dydaktycznych.
  7. Czytelnicy zachowujący się głośno, łamiący zasady regulaminu mogą być wyproszeni z czytelni.
  8. Użytkownicy ponoszą odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane niewłaściwym użytkowaniem sprzętu komputerowego lub zniszczeniem innych materiałów bibliotecznych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Logo NPRC 2.0

Nasza szkoła bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Jest to program uchwalony przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek szkolnych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy, które umożliwiają uczniom codzienny kontakt z książką i rozbudzają w nich zamiłowanie do czytania.

Otrzymaliśmy  wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa w kwocie 12 000 złotych, a wysokość finansowego wkładu własnego organu prowadzącego – miasta Olsztyn wyniosła 3 000 złotych. W pierwszej kolejności kupiliśmy tytuły proponowane przez naszych uczniów – czytelników, ale ponieważ śledzimy też nowości i kolejne tomy lubianych serii, wśród zakupionych książek znalazły się chętnie czytane powieści obyczajowe, fantastyczne, kryminały i thrillery. Kupiliśmy także książki historyczne i lektury szkolne, książki w języku angielskim oraz audiobooki. W sumie w bieżącym roku szkolnym, dzięki programowi, księgozbiór biblioteki powiększył się o 263 nowych książek i audiobooków za kwotę 9000zł.  Ponadto, biblioteka szkolna została wyposażona w 5 nowych regałów oraz drukarkę, za łączną kwotę 4800zł. Za pozostałą kwotę zakupiono książki na nagrody dla uczniów, biorących udział konkursach i działaniach promujących czytelnictwo.

Działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród młodzieży w ramach projektu trwają. Do tej pory odbyły się, między innymi: konkurs na Sleeveface, konkurs „Świat prosto z książki”, akcja walentynkowa „Randka w ciemno z książką”, dwa wyjścia do Przedszkola Miejskiego nr 17 w ramach cyklu „Czytanki-fikanki”, mające na celu zmobilizować młode pokolenie do sięgnięcia po książkę, spotkania autorskie – pierwsze z naszą absolwentką, poetką, Eweliną Zdancewicz-Pękala, drugie z Pawłem Jaszczukiem, twórcą kryminałów, dramaturgiem, prozaikiem, wyjście do Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogiczne na lekcję edukacyjną „W maskach i na koturnach – teatr starożytnej Grecji”.  Ponadto, uczniowie biorą udział w comiesięcznych wyzwaniach czytelniczych oraz w cotygodniowej akcji „Biblioteczny audiobook”. W październiku rozpoczął się projekt „Przeczytaj koniecznie”, którego finał planowany jest na marzec.

Skip to content