REKRUTACJA _- KOMETARZ

Prezentuję Państwu badania sondażowe jakie przeprowadziliśmy z wychowankami biorącymi udział w rekrutacji 2021-22. Będzie to komentarz w stylu felietonowym, a nie naukowym. Badanie dotyczące rekrutacji miało na celu usprawnienie skomplikowanego, ponad miarę systemu. To skomplikowanie wynika z ogólnych przepisów prawa. Wnioski są o tyle optymistyczne, ze przez systemem da się przebrnąć z tym, ze z naszą pomocą będzie szybciej.

W pytaniu „Kto podjął decyzję o złożeniu wniosku o przyjęcie do bursy”, doszło do konfliktu pokoleń ;-), bo rodzice uważają, że oni, a dzieci, że one. Wydaje się, że merytorycznie to rzeczywiście dzieci, ale ostatecznie i tak rządzi ten, kto trzyma kasę. Podobnie było z pytaniem o możliwość zamieszkania na stancji. Jedenaścioro rodziców rozważało taka opcję w stosunku do 36 głosów dzieci. Ale tym razem w grę wchodziły już poważne pieniądze. Bo o ile bursa to wydatek ok. 400 zł (zamieszkanie, wyżywienie, cotygodniowe dojazdy), o tyle stancja to ponad 1000 zł, a codzienne dojazdy to, koszt 400-800 zł. +wyżywienie+zużycie mediów w domach. Chociaż w przypadku codziennych dojazdów podstawowe znaczenie ma czas dojazdu. Dzieci musiałyby wstawać w okolicach 4.30. Dramat. O ile przy wyborze bursy całodobowa opieka nie była postrzegana jako główna zaleta, o tyle stancja dla rodziców nie była dobrym rozwiązaniem, bo nie zapewniała opieki (było to główne wskazanie rodziców, na drugim miejscu finanse) nawet 6 wychowanków dostrzegło ten aspekt braku opieki. Rodzice nie brali też stancji pod uwagę, bo bali się, że sami będziecie musieli przygotować sobie posiłki (9osób), dzieci (o dziwo 😉 nie wskazały takiej opcji, ale za to brak kontaktu z ludźmi (6 odp.).

Prawie nikt nie wskazał problemów przy składaniu wniosków o bursę. Jest to o tyle dziwne, że obserwując to ze strony przyjmujących podania, odnosiliśmy zupełnie inne wrażenie. Ale może fakt, że pytamy tylko tych, którzy się dostali, ma na to wpływ. Złe rzeczy się zapomina. Podobnie z bezpośrednim kontaktem i udzielaniem informacji. Pojedyncze uwagi.

Na pytanie „ Czy przy ponownej rekrutacji do bursy wybralibyście  Bursę nr 3 jako placówkę pierwszego wyboru?” wszyscy rodzice odpowiedzieli, że „tak” wskazując,  że (trzy pierwsze wybory): dziecko  zadowolone z wyboru (11), dobry  kontakt z wychowawcą, opieka(9) , dobre warunki (7).

Natomiast wychowankowie: fajna atmosfera (14), łazienki w pokojach (14), znajomi (11), mili opiekunowie/ przyjaźni wychowawcy (11).

Był jeden głos na „nie”:- słaba jakość wyżywienia.

Rok 2022/23: W ankiecie przeprowadzonej w tym roku „Kondycja zdrowotna wychowanków bursy” było pytanie „ Jakie Twoim zdaniem są przyczyny obniżonej kondycji psychicznej wśród młodzieży? I tylko jedna odpowiedź wskazująca, że pobyt w bursie, bez szczegółów w jakim kontekście.

Przy okazji podam wyniki, które mogą rodziców zainteresować . OtóżBrak wsparcia w rodzinie i problemy rodzinne” wskazały 22 osoby, co stanowi 10% odpowiadających. Tylko czy aż, zależy od naszej wrażliwości, a przede wszystkim od tego czy jako rodzice znaleźliśmy się w tym gronie.

Na pierwszym miejscu znalazła się…szkoła jako źródło problemów- 96 wyborów (prawie połowa).

Opracował Wiesław Żarczyński