- OGÓLNE zasady rekrutacji do Bursy Nr 3 w Olsztynie na rok szkolny 2024/2025
NABÓR DO BURS TRWA: 20 maja – 25 czerwca
- Bursa Nr 3 w Olsztynie, zwana dalej „bursą” lub „placówką”, w czasie rekrutacji do bursy na rok szkolny 2024/2025, współpracuje z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Olsztyn.
- Kandydatami na wychowanków bursy jest młodzież zamierzająca uczyć się lub już ucząca się w jednej z olsztyńskich szkół ponadpodstawowych lub uczeń kl. VII i VIII szkoły podstawowej.
- Rekrutacja prowadzona jest na wolne miejsca.
- Kandydata do bursy zamieszkałego*)poza Olsztynem przyjmuje się na wniosek rodziców kandydata lub kandydata pełnoletniego.
- Dane kandydata do bursy wprowadza do Systemu placówka pierwszego wyboru.
- W terminach określonych harmonogramem rekrutacji, kandydaci do burs składają lub przesyłają do placówki pierwszego wyboru następujące dokumenty:
– wniosek do bursy wg ustalonego wzoru (formularz dokumentu należy wypełnić i wydrukować ze strony internetowej )
– zaświadczenia, oświadczenia, orzeczenia, postanowienia oraz inne wymagane oświadczenia potwierdzające spełnianie przez kandydata odpowiednich kryteriów.
UWAGA- przyjęcie wniosku nie oznacza kwalifikacji bo tej dokonuje komisja (to znaczy, że: 1.np.wniosek niepodpisany zostanie co prawda przyjęty, ale nie zostanie zakwalifikowany do dalszego rozpatrywania ze względów formalnych 2.wniosek np. złoży osoba zamieszkała w Olsztynie-nie zostanie zakwalifikowany ze względów merytorycznych)
- Postępowanie rekrutacyjne do bursy przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora bursy.
- O przyjęciu do bursy kandydata decyduje suma punktów uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym według następujących zasad:
w przypadku kandydata niepełnoletniego – następujące kryteria:
- wielodzietność rodziny kandydata- pisemne oświadczenie
- niepełnosprawność kandydata- aktualne orzeczenie
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata – aktualne orzeczenie
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata – aktualne orzeczenia
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata – aktualne orzeczenie
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie – wyrok rozwodowy, akt zgonu, oświadczenie,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą- wyrok sądu,
______________________
*) Wypis z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380):
Art. 25. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Art. 26. § 1. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.
- Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.
Art. 27. Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.
Art. 28. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.
- W przypadku zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb wychowanka oraz lokalnych potrzeb społecznych – następujące kryteria:
- Wszyscy którzy dostali się do jednej z olsztyńskich szkół przynoszą w wyznaczonych terminach zaświadczenie o przyjęciu do szkoły
- rodzeństwo kandydata kontynuuje zamieszkanie w bursie, do której kandydat złożył wniosek – oświadczenie
- uczestniczenie rodzeństwa kandydata w postępowaniu rekrutacyjnym do tej samej bursy – oświadczenie
- W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych przez kandydatów w postępowaniu rekrutacyjnym, komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę kolejność zgłoszeń.
- W pierwszej kolejności do bursy kwalifikowani są kandydaci, którzy wskazali tę placówkę jako pierwszego wyboru we wniosku o przyjęcie do bursy i uzyskali największą liczbę punktów oraz dostarczyli oświadczenie woli potwierdzające zamiar zamieszkania w bursie wg ustalonego wzoru.
- ROZUMIENIE TERMINÓW
- wielodzietności rodziny – należy przez to rozumieć rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci.
- samotne wychowywanie dziecka – należy przez to rozumieć wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.
- rodzice – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem
- pełnoletniość – stan na dzień składania wniosku
- dokument – oryginał, notarialnie poświadczona kopia, urzędowo poświadczony odpis lub wyciąg dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata pełnoletniego.
- ważność dokumentów – ustalamy na dzień składania podań